Jakie opony do koparko-ładowarki wybrać? - JANTECH
opony przemysłowe do koparek

Jakie opony do koparko-ładowarki wybrać?

Kupno opon dla samochodu osobowego czy furgonu to dość prosta sprawa – poradę w tej kwestii uzyskamy w każdym zakładzie wulkanizacyjnym. Co jednak zrobić, gdy wymiany ogumienia potrzebuje sprzęt specjalistyczny? Wtedy można zapytać nas – udzielimy wskazówek nawet w najbardziej nietypowych przypadkach, takich jak, chociażby koparko-ładowarka.

Duże zapotrzebowanie

Dla porządku wspomnijmy, że mowa o sprzęcie przemysłowo-budowlanym, którego zastosowanie może być bardzo szerokie. W grę wchodzi użytkowanie podczas robót budowlanych, robót drogowych, a nawet przy pracach typowych dla rolnictwa. Jak sama nazwa wskazuje – pojazd może służyć jako koparka, ale równie sprawnie spisze się w charakterze urządzenia ładującego. Wszystko dzięki jego konstrukcji, która czyni go bardzo wszechstronnym. Wiemy o tym doskonale i mamy świadomość, że zapotrzebowanie na ogumienie jest w tym przypadku naprawdę duże. Zdajemy sobie również sprawę, że opony do ładowarek to temat poważny nie mniej, niż w przypadku znacznie bardziej powszechnych samochodów miejskich.

Musi być bezpiecznie

Każda koparko-ładowarka musi być wyposażona w opony przemysłowo-budowlane. Pojazd, który będzie z nich korzystał, jest bowiem pojazdem wielozadaniowym. Musi więc charakteryzować się równomierną przyczepnością niezależnie od tego, jaką pracę aktualnie wykonuje. Z tego względu spora część producentów stosuje koła różnej wielkości. Opony muszą być skonstruowane tak, by zapewnić największe możliwe bezpieczeństwo dla operatora pojazdu.

Sposób użytkowania

To, jakie opony wybierzemy, będzie miało wpływ na komfort pracy, a nawet na jej jakość! Na rynku dostępne są bowiem opony charakteryzujące się wyjątkową odpornością na przebicia, inne zapewniają zaś nieprzeciętny uciąg, a jeszcze inne wysoki komfort jazdy. To, na jakie ogumienie się zdecydujemy, powinno zależeć od przeznaczenia samego sprzętu, czyli od tego, w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Opony do maszyn budowlanych muszą poradzić sobie z ciężarem samego pojazdu.

Opony przemysłowe do koparek muszą więc być odporne na przebicia i ciężkie warunki pracy. Ogumienie niskoprofilowe zapewnia komfortową jazdę. Wibracje odczuwane w kabinie są tym mniejsze, im szybciej jedziemy po utwardzonej drodze. Opony o wyższym profilu są dobre do zastosowań rolniczych, z kolei wysokie profile sprawdzają się tam, gdzie liczy się mała szerokość opony i duża wysokość profilu. Ogumienie z segmentu premium pozwala zredukować ciśnienie, co powoduje mniejszy nacisk na miękki grunt. To sprzyja lepszej trakcji i mniejszemu zużyciu paliwa.