Akumulatory i baterie do wózków widłowych – co warto o nich wiedzieć?
Wózki widłowe to niezbędny element wyposażenia każdego magazynu, dużego marketu czy fabryki. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza widlaki elektryczne. Na ich wydajną i długotrwałą pracę wpływa dobrej jakości, wytrzymała i pojemna bateria. Czym charakteryzują się akumulatory i baterie do wózków widłowych?
Bateria – skuteczny i wydajny napęd wózków widłowych
Baterie i akumulatory stanowią podstawowe źródło napędu różnych rodzajów i modeli wózków widłowych. Właściwa obsługa i prawidłowa, systematyczna konserwacja baterii pozwalają zachować ich wydajność, zapewnić optymalne działanie, a nawet wpłynąć na wydłużenie żywotności.
Akumulatory rozruchowe i baterie trakcyjne do wózków widłowych mają zróżnicowaną budowę oraz odmienne parametry. Wszystkie z nich łączy jednak jedno zadanie: magazynowanie oraz dostarczanie energii niezbędnej do wprawienia w ruch maszyny. Aby to zadanie się powiodło, bateria musi być idealnie dopasowana do masy oraz oczekiwanej mocy sprzętu. Źródła zasilania można podzielić na dwa główne rodzaje: baterie trakcyjne kwasowo-ołowiane oraz modele litowo-jonowe. Baterie kwasowo-ołowiane dzielą się ponadto na wersje żelowe (elektrolit uwięziony jest w żelu) oraz kwasowe, w których elektrolit występuje w płynnej formie.
Akumulatory mogą mieć różne napięcie: 24, 48 i 80 V, które wpływa na moc silnika. Niezależnie jednak od mocy, napięcia czy innych parametrów, aby zapewnić maksymalną żywotność i wydajność maszyny, należy odpowiednio dbać o baterię. Niezbędne jest jej właściwe przechowywanie i konserwacja oraz prawidłowa eksploatacja.
Jak prawidłowo konserwować akumulatory w widlakach?
Zarówno akumulatory żelowe do wózków widłowych, jak i inne rodzaje baterii w widlakach wymagają prawidłowej konserwacji i eksploatacji, co pozwoli zachować je w dobrym stanie technicznym jak najdłużej. Aby zatem właściwie zadbać o akumulator, należy regularnie sprawdzać poziom elektrolitu. W bateriach trakcyjnych należy uzupełniać jego poziom wodą destylowaną przynajmniej 1 raz w tygodniu albo co 10 ładowań. Szczególnie istotny jest poziom uzupełnianej wody, który nie może być ani zbyt wysoki, ani za niski.
Zaleca się również systematyczne odsiarczanie akumulatora, co pozwoli spowolnić proces samowyładowania się baterii. Najlepiej robić to co 3-5 lat, w zależności od stopnia intensywności użytkowania maszyny. Akumulatory do wózków widłowych należy też ładować do maksimum. Miej na uwadze, że krótkie podładowanie baterii może negatywnie wpłynąć na jej pracę.
Istotne jest ponadto czyszczenie baterii do wózków widłowych specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. To pozwala zapobiec gromadzeniu się osadów z odpowietrznika ogniwa podczas ładowania. Duży wpływ na żywotność akumulatorów ma także ich właściwe przechowywanie. Baterie należy składować w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu, w oddaleniu od stref zagrożonych wybuchem. Pamiętaj też, aby zawsze przestrzegać wszystkich zaleceń producenta wskazanych w instrukcji obsługi akumulatora.
Właściwe obchodzenie się z baterią wydłuża jej czas użytkowania. Standardowa żywotność prawidłowo konserwowanej i eksploatowanej baterii wynosi od 3 do 5 lat. Po upływie tego czasu możesz zakupić nowy akumulator do wózka widłowego albo zdecydować się na regenerację baterii u specjalisty.